Perşembe, Eylül 15, 2016

Bağırsak Sorunu

Link

12 Eylül darbesi olduğunda çocuktum. Atmosferi hatırlayabilecek yaştaydım. Devletin, Kürtleri, solcuları ve olaylara karışmış Ülkücüleri öldürüp işkence yaptığı yıllar. Tabii Kürt diye bir ‘şey’ yoktu, resmi söylemde ‘dağ Türkleri’ idi onlar. Lise yıllarındayken çatışmalar başladı. Üniversite dönemi de bu atmosferde geçti.

Devleti yöneten parlak takım elbiseli sevimsiz herifler her gün TV’ye çıkıp ‘ölenlerin kanlarının yerde kalmayacağını,’ ‘mücadelenin tek bir terörist kalana dek devam edeceğini’ ve tabii ki ‘kararlılığımızı hiç kimsenin test etmemesi gerektiğini’ söylüyordu.

Üzerinden 30 yıldan fazla geçti. 40 binin üzerinde insan öldü. Dünya değişti. Batı demokrasilerinde yönetim biçimleri dönüştü. Daktilodan bilgisayara geçildi.

Gel zaman git zaman, bir ara devlet, ‘analar ağlamasın’ sloganıyla ‘barış süreci’ başlattı. Ortalık biraz sakinledi. ‘Uygarlığın’ hiç olmazsa ‘U’su belirebilirdi. Şu oldu bu oldu derken, bir iki yıl içinde malum gerekçelerle ‘şehitler ölmez’e varıldı yeniden. Sanırım aynı kapıya çıktığını düşünen çok insan var Türkiye’de; şehitler ‘zaten’ ölmediği için anaların ‘zaten’ ağlamayacağını varsayan! Analar ağlamasın denildiğinde çılgınca alkışlayan kitleler, şehitler ölmez sloganına daha da güçlü alkış tuttu.

Şimdi yine eski sözler, klişe sloganlar, aynı şahlanan milliyetçilik. Zaten söz konusu milliyetçi çığırtkanlık olduğunda, özlenen birlik ve beraberlik (ayran ile rakının kardeşliği) hızla ‘tesis’ edilebiliyor. İki gün önce çok sayıda belediyeye kayyum atandı. Bugüne dek hiç kimsenin aklına gelmeyen bir ‘çözüm’ yolu buldular anladığım kadarıyla! Uzatmaya gerek yok.

Kürt sorununun çözülmemesi için gereken ne varsa, layıkıyla yapılıyor. Bugün lise çağında olan çocuklar, 30 yıl sonra, ‘biz gençken de böyleydi’ diyebilsinler diye herhalde. Kuşakları acı ve mutsuzlukta ‘eşitlemek,’ her bir neslin aynı bataklıkta yaşamasını sağlamak için!

Matlab

Teknik üniversitelerimizde çok fazla Matlab denen bir bilgisayar dil kullanımı var; öğrencileri bu (ticari) dile yönlendirmek yerine açık y...