Perşembe, Eylül 05, 2013

YDB - 5/9

Ömer Gergerlioğlu

Mısır'da olanlar herkesin malumu [..] İhvan darbeye karşı direnme kararı aldı ve devam eden gösterilere yapılan müdahale sonrası birçok üyesi öldürüldü ve yaralandı [..].

İhvan bu noktada ne yapmalı? Duygusallıktan uzaklaşıp realiteyi  görmeli [..] [G]eri adım atmalı. Ülkedeki sürecin ilerlemesini ve seçimleri beklemeli. Demokrasi tecrübesi açısından Türkiye'yi adeta 50 yıl öncesinden takip eden Mısır daha çok kaynayacak [..].

% 50 oy almış olan bir hareket olarak [Ihvan] tek başına [..] direnip devrim yapacak güçte değildir. Selefiler ve bazı islami öğeler de yanında değildir. Ordu zaten zamanında artan gösterilerde iktidarı Mübarek'ten alıp seçimlere izin vermişti. Ancak bu "verme" gücü sayesinde iktidar olduğunu sanan fakat muktedir olmayan İhvan'a darbe yapmıştı [..]

Ancak [..] siyaset okumalarını ve barışçıl örgütlenmesini devam ettirirse ilerde yapılacak seçimlerde tekrar başarılı olmaması için bir neden yok.

 "İhvan geri adım atmalı" derken tepki alabileceğimi  biliyorum. Önemli değil [..] Ama önemli olan işte gerçek bir alternatif olabilmek. Katılımcı bir demokratik anlayışla tüm toplum kesimlerini kucaklayabilmeyi gerçekleştirebildiğiniz zaman yollarınızı kendiniz açarsınız.

Doğru

Başka çare yok.. Müslüman Kardeşler kendini yenileyecek, durumu tartıp düşünecek, söylemine icraata bakacak. Milyonların sokağa dökülmesinde bütün hatanın kendisinde olduğunu görecek. Ondan sonra "değiştim" diye geri döner... Bugünleri de "biz zamanında amma hıyarlık yapmışız" diye anabilir. Siyaset içinde yer almaya devam edebilmeleri için de lazım bunlar. Hüsnü Mübarek tarafından 1. Tahrir oncesi Batılıları korkutma amaçlı "öne sürüldükleri" için hak etmedikleri bir organizasyonel güce sahiptiler, fakat yine de bir şekilde temsili sistemin içinde olmalılar.

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...