Pazartesi, Ağustos 12, 2013

YDB - 13/8

Aslı Aydıntaşbaş

Orta Doğu’da etnik, mezhepsel ya da parti kimliğinin ötesinde bir fenomen daha var: Birey’in yükselişi. Şu zamana kadar aşiret, mezhep, milliyetçilik gibi etiketlerle kendini sürekli büyük kalabalıklar içinde tasavvur etmiş Orta Doğu insanı, artık akıllı telefonuyla, Facebook hesabıyla, oy pusulasıyla, tarihinde olmadığı kadar güçlü ve benmerkezci. Şehirde yaşıyor ve ilk kez kendi seçimini yapacak kadar özgür. Karşısında, bir sürü alternatif ideoloji ve parti var. Birey olarak farklı seçebileceği ya da üst üste yığabileceği farklı kimlikler varken, kendisine diktatörcülük oynamaya çalışan neo-otoriter yönetimlere müdanası yok!

Bireyleşme çağında, Türkiye dâhil Orta Doğu’nun her köşesinde vatandaşlar, hak talep etmeye başladı. Devletle kurulan dikey ilişki değişsin istiyorlar. Saddam’dan kurtulduktan sonra Maliki’nin ‘hötzöt’ tavırları, Kaddafi’yi attıktan sonra yeni Libya yönetiminin tepeden inmeci uygulamalarına isyan ediyorlar.

Söylemedi demeyin: Orta Doğu’daki fay hatları arasında belki en az dikkat çeken, ancak önümüzdeki dönemde belirleyici olacak olan, bireylerin otoriteye ve otoriterleşme eğilimindeki liderlere karşı mücadelesi olacak!

Doğru

Taha Akyol

[mealen] AK Parti çocuklara tablet bilgisayar vererek bana karışmayın diyen bir nesil yetiştiriyor [..] ve sonra bu nesli anlayamıyor.

Doğru

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...