Cumartesi, Ağustos 31, 2013

Obama köşe yazarı oldu

Türkiye'nin değerli okuyucuları; Mayıs ayında Sabah gazetesinde yayınlanan yazımın çok ilgi çekmesi üzerine, bu gazeteden köşe yazılarına devam etmem için teklif aldım. Teklifi kabul ettim ve bundan böyle Sabah'ın sayfalarında yazılarımla sizle beraber olmanın mutluluğunu yaşayacağım.

İlk yazımı yazmadan önce etrafta biraz araştırma yaptım. Nasıl yazmalıyım? Türkiye okuruna ulaşmak için nasıl bir yöntem takip etmeliyim diye biraz düşündüm. Bazı tavsiyeler yapıldı: "Çakacaksın" dediler, hakikaten sizin Nobel ödüllü edebiyatçınız Pamuk'un köşe yazılarına baktım, o kimseye çakmıyor, o yüzden yazıları okunmamış. Bunu bir yere not ettim. Bir başka tavsiye "her halttan anlayacaksın" diyordu. Karar verdim, ve Türkiye okuruna hitap edecek stilimi belirlemiş oldum ve bu şekilde yazıma giriş yapıyorum.
...

Adamın eline kalemi vermişler yazıyor.

O diger gazetenin yazarı, bana bak, etrafta Obama öyledir, böyledir, böyle böyledir diye söylüyormuşsun, o yazıları görmedim sanma, seni çok fena yaparım. Ayagını denk al, cok fena olacak. Haaayyyt. Grrrarrrt! Aaaarraart, arrrgrraarraarr...  Haşşöyle.! Hav, Hav! (böyle yap dediler ne bileyim).

Seni uyarıyorum. Yoksa? Yoksa, CIA kapında. Uyarı olsun diye gönderdim zaten, 5 saniye sonra kapını çalacaklar..

Bekle...
...
...
...
Bekle..
...
...
...

Nasıl korktun ama? Bir dahaki sefere şaka olmaz, hakikaten kapın çalınır. Seni uyarıyorum.

Benim adım Obama
Alırım seni odama
Tını nın nın nın..
Dokunma orama burama


* * *

Sevgili Türkiye okurları. Bildiğiniz gibi Türkiye'den bir heyet Mayıs ayında Washington'u ziyaret etti. Çok güzel bir gündü, Gül Bahçesinde durduk, basına poz verdik. Çok verimli bir çalışma yaptık, başbakanınız ile çok iyi anlaşıyoruz. Bu vesileyle size toplantıda neler olduğunu, perde arkasından bazı hikayeler aktarmak istiyorum.

Arkadaşım Tayyip

Oval odada oturuyorduk, baktım başbakanınızın saati benimkiyle aynı zamanı göstermiyor. Sordum, kaç dakika ileri saatiniz? Dedi ki "One Minute". Ben de hemen eğildim, arkadaşımın saatini ayarladım. Kafiledeki diğerleri de benzer sekilde "senkronize edildi". Böylece ortak noktaya geldik ve konuşmalarımıza başladık. Türkiye büyük ülke. Önemli ülke. Büyüklüğü önemliliği su götürmez, herkes önem veriyor.. [yaverine dönüyor], Reggie getir bakayım o kağıtta başka neler yazıyor?, evet... Türkiye'nin önemliliği çok önemli. Önemsiz değil. Büyüklüğü cok büyük... Kimsenin s.kinde olmayan kenarda kalmış bir ülke değilsiniz. Size rol verilecek, senaryoyu biz çoktan yazdık.

I run each teen me? I run each team.. Bu da Amerikanvari bir espri oldu. Don't pass head with me, I'll make you similar bad. Heh heh.. Yes we can.

Drogba Yanlış Yaptı

Eski maçları seyrediyorum, bu futbolcunun stilini bir türlü anlayamıyorum, bunu kim topçu yapmış? Orta sahaya bir geliyor bir gidiyor, pas yok, nerede olduğu belli değil. Başkaları da benim gibi memnun değil. Ta ülkenizden Washington'a bana şikayet etmeye bile geliyorlar, "Bay Başkan bu adam kapkara, gece maçlarında göremiyoruz".  Kardeşim, adam benden kara, ama gece maçlarında spot ışıklar var, her yeri aydınlatıyor. Diyorlar ki "ama allem kallem, Bay Başkan bu işin bir çaresini bulalım". Bakın, biz prensip olarak diğer liglerin iç işlerine karışmıyoruz. Ben ne yapayım, ben hoşnut muyum? Değilim. Lakayt oynuyor, gol atınca ellerini iki yana açmış uçak gibi etrafta koşturuyor.. Bu ne biçim iş!? O ne hareket öyle! Maymun herif! İndir o elini! İndir!

Trafik

İstanbul trafiği hakkında yazmak isterdim, fakat günlerim Washington trafiğinde geçtiği için buranın trafiği hakkında yazacagım.

Ohio plakalı taşıt: dün I-495 karayolunda bizim konvoy giderken cok ters manevraların oldu. Arkadan selektör yapmışsın, sonra benim içinde olduğun aracın önüne geçtin...  Sollarken taciz hareketleri de yapmışsın, ben o sırada bakmıyordum, ama Reggie görmüş, bana hepsini aktardı. "Abi elini açık tutup sağdan sola arka arkaya ittirme hareketi yaptı, sonra kafasını hafif çapraz yana eğerek aşağı yukarı salladı, gözleri imalı bir şekilde 'yaaaaa' dedi, ve el tacizine devam etti" diye hepsini söyledi. Ikaz ediyorum, dozer gibi araba kullanma. Vallahi ülke vatandaşıymıssın, iç işi miç işi anlamam: CIA kapında.

Haşşöyle...

* * *

Sevgili Türkiye okurları. Yazımı noktalarken hepinizi selamlıyor, güzel günlerin sizinle olmasını diliyorum.

Barack Obama

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...