Salı, Temmuz 02, 2013

YDB - 2/7

Şahin Alpay

Gezi Parkı gösterilerinin verdiği ana mesaj [..] “Yeni Türkiye”nin keyfi ve otoriter yönetimi kabul etmeyeceğiydi. Bu mesajı belki en iyi ifade eden, uluslararası üne sahip sosyal bilimcimiz Prof. Dr. Nur Yalman oldu: “Osmanlı döneminde hükümdarın kullarının yerini, günümüz Türkiyesi’nde artık yurttaşlar aldı…” Gezi Parkı eylemlerinin verdiği çeşitli siyasi sonuçlar şimdiden görülüyor [..] İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş bundan böyle bir durağın yeri değiştirilirken bile halka sorulacağını söylemek ihtiyacını hissetti. En doğru teşhisi ise BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptı: Gezi Parkı, demokratik özerkliğin (yani yerinden yönetimin) ne demek olduğunu gösterdi.

Doğru

* Gezi Parkı, Kemal Kılıçdaroğlu’nu dahi dürtükledi. Amberin Zaman’a dediklerine bakın: “Yenilikçi bir parti olarak görünmüyoruz. Farklı bir dile ihtiyacımız var. Yeni nesil çok kıvrak, çok zeki… Onlara yakın olamadık. Anlayamadık…” Ve bombayı patlatıyor: Anadilde eğitime karşı çıkan, vatandaşlıkta “Türk” tanımında ısrar eden “CHP’li üyelerin anayasa uzlaştırma komisyonuna sundukları görüşler partiyi bağlamıyor…” (Taraf, 17 Haziran) Ulusalcıların yükünü sırtından atan bir CHP’nin elinde halkla barışmak için büyük bir fırsat var.

Nihayet uyanmaya başladınız 

Şu "dürtüklenmeyi" yıllar önce niye beceremediniz kardeşim? O arada sadece bu blog'dan bir araba dayak yediniz, biz de bayılmıyoruz yani millete tekme tokat girişmeye. Doğru dürüst iş yapın, tonu değiştirin, alkışlayalım.

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...