Pazar, Kasım 27, 2011

Vicdani ret

Bedelli askerlik kararına gelen tepkiler sebebiyle devlet yeni bir formül ortaya attı. Yeni çözüme göre tüm askeri şubelerin önünde kumarhanedeki slot makinalarına benzeyen kollu makinalar olacak. Askerliği yaklaşan vatandaş kendine en yakın subeye giderek makinanın kolunu çekecek ve nasıl askerlik yapacağını öğrenecek. Makinada Las Vegas'taki makinalarda bulunan 7, bar, üzüm sembolleri yerine, "tabanca", "tüfek", ve "arazi" sembolleri bulunuyor.

Eger makinada üç tane arazi sembolü yanyana gelirse, bu "vicdani ret" anlamına geliyor. Vatandaş askerlik yapmıyor, onun sonucu olarak dayak yiyor ve ceza alıyor, fakat kazandığı ödül sayesinde ikinci kez ceza almıyor. Yani devlet dayak, ceza sonrası ikinci defa ceza vermeyi vicdanen reddediyor.

1 arazi, 1 tabanca, 1 tüfek yanyana gelirse, vatandaş 20,000 TL verip 10 ay askerlik yapıyor. 2 tabanca, 1 tüfek için 10,000 TL verip 20 ay askerlik yapılıyor, 3 tane tüfek yanyana gelince bu en büyük ödül "jackpot" sayılıyor ve 20 TL verilip 55 ay komando olarak askerlik yapılıyor.

Tabanca, tüfek gibi sembollerin arazi sembolünden daha fazla olması, askerlik olasılığının daha yüksek oldugu eleştirisine yetkililer şöyle cevap verdi: "Eh olacak o kadar... Kumarhane her zaman kazanır".

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...