Pazar, Eylül 18, 2011

YDB - 18/9

Bir akademisyen

Gelişmiş ülkelerde siyaset kültürel değil, ekonomik çerçevede yapılıyor.

Uydurma

Aklına eseni "dünyanın hiç bir yerinde.. " diye başlayan cümlelerle yapılmaz, edilmez diye etiketlemeyiniz. Böyle sözleri söylebilmek için dünyanın "bir kaç yerinde" nelerin olup bittiğini iyi bilmek gerekiyor öncelikle. Kültür temelli siyasi çekişme ABD 2000 seçimlerinde Bush II - Gore arasında bal gibi olmuştur. Ekonomi, en azından görünürde, iyi gidiyordu, Gore bu konuyu etkili kullanmadı / kullanamadı, Bush II kültürel bir çekişme yaratarak seçimi kazandı.

Bir görevli

Eski imparatorluk bolgemiz Mısır'a [..]

Yüksekten atma

Mısır'lıların yanında böyle atıp tutarsanız, size hemen 1831-32 sırasında Mısır'ın Osmanlı'yı yıkmaya ne kadar yaklaştığını hatırlatırlar, "biz de sizi yönetiyor olabilirdik" gibi imalara da maruz kalırsınız.

Mısırlılar
1832 yılında Konya'da Osmanlı'nın evire çevire "tozunu aldıktan" sonra, İstanbul'a yürümek için önlerinde hiçbir engelleri kalmamıştı. Eğer "gavurlar" ise karışmasaydı, Osmanlı denen hayvanlar tarih sahnesinden daha da önce çekilmek zorunda kalacaktı. Ne yazık ki çöküş biraz daha gecikti. Özgüven eksikliği yaşayanlar, güven elde etmek için başka adreslere bakmalıdır. Afrika Savana'sından ileri fırlayan adamın cesaretinden fazlasına ihtiyaç yoktur aslında, o genler de evrimsel olarak herkesde var.

Bundan fazlası "traş" kategorisine girer.

Adres

Yeni yazilar alttaki adreste olacak https://muratk3n.github.io/thirdwave/tr/