Pazar, Ağustos 21, 2011

YDB - 21/8

Bir solcu

Roubini, Karl Marx haklı çıktı demiş

Saçmalama

Türkiye'de yenilmekten düşünce kabiliyetini kaybetmiş bazı kimseler böyle zannediyor. Fakat şu BusinessInsider makalesine göre bu "haber" ilk kez İsrail'in Globes gazetesinde yayınlandı, nerede duyulduğu hakkında bir yorum da yapılmadı, sadece acaip bir şekilde bir yerlere aktarıldı. Sonra Roubini Twitter'da bu düşüncelerinin abartılmış, esnetilmiş (hyperbole) bir özeti olduğunu belirtti ve düşüncelerinin daha iyi gostergesi olarak şu makalesini gosterdi. O makalede diyor ki:
Görünen o ki, Karl Marx'ın finansal aracı kurumların alıp başını gitmesi, küreselleşme, ve zenginliğin emekten kapitale transferi sonucu kapitalizmin kendi kendini yokedeceği öngörüsü kısmen haklı çıktı (fakat sosyalizmin daha iyi olacağı öngörüsü yanlış çıkmıştır).
"Kitlesel yayın organlarında" çalıştığınız için kimse sizden öyle özel, farklı şeyler beklemiyor, ama batarken en azından bu kadar rezalet ortaya çıkartmayin. Kafanızda hiç mi filtre mekanizması yok kardeşim? Nobel ödüllü ekonomistin sizinle aynı fikirde olmasının acaipliği bile sizin için bir uyarı olmalıydı.

Adres

Yeni yazilar alttaki adreste olacak https://muratk3n.github.io/thirdwave/tr/