Pazar, Mart 14, 2010

Dünya Haritasını Tekrar Çizmek - İ

Parag Khanna, TIME dergisinin onumuzdeki 10 sene icin 10 fikir bolumunden

Ülke sınırları hala insanlığın gelişmesi önündeki en büyük engel. Muhakkak sınırsız bir dünyanın iyi bir şey olduğunu biliyor olsak ta, bu onu hayal ederek gerçekleştirebileceğimiz anlamına gelmemeli. Sınırsız bir dünyayı aktif olarak kurmalıyız. Silahlı çatışmalar ve ekonomik gelişmenin önündeki engelleri kaldırmak için hiçbir faktör bu kadar etkili olamaz. Önümüzdeki onyıl içinde dünyanın yeni bir haritasını çizmek sadece önemli bir hedef değil, ahlaki, ekonomik ve stratejik bir gereklilik haline gelecektir.

Sınırsız bir dünya hayali bir ütopya zannedilebilir. Şu anda içinde yaşadığımız global çağda bile insanların yüzde 90'i doğdukları ülkeleri tüm hayatları boyunca terketmiyorlar. Bu insanlar için sınırlar hala çok önemli, hatta bu sınırlar onlar için etraflarındaki şiddetin bir kaynağı. İsrail-Filistin "tel örgüsü"nden tutun, ABD / Meksika sınırına kadar sınırları belirlemek, gözetlemek, korumak, endüstriyel-militer kompleksin en büyük işi.

Diğer yandan, sınırların ihlal edilemezliğine o kadar odaklanmış durumdayız ki, sınırların tanımlaması / belirlemesi gereken pek çok oluşun / topluluğun o sınırlarda içten içe çöktüğünü gözden kaçırıyoruz. Kongo'dan Pakistan'a emperyalizm sonrası ortaya çıkan düzinelerce ülkenin ya doğru dürüst sınırı yok, ya da olduğu yerde de bir sınırı haketmiyorlar. Bu gerçek yıllardır zaten ortada olan anlaşmazlıkları, çözülmez ve kitlenmiş problemler haline getirdi.

Ortadoğu'yu ele alalım. Onyıllarca süren diplomatik didişme, Beyaz Ev Rose Garden törenleri Ortadoğu'ya hiçbir istikrar getiremedi, ama altyapının değiştirici gücünü anlamak bu değişimi sağlayabilir. Filistin devletinin ortaya çıkması önündeki en büyük engel Batı Şeria ve Gazze'nin birbiriyle hiçbir bağlantısının olmadığı gerçeğidir. Batı Şeria ve Gazze'yi birbirine bağlayan yollar, tren hatları, hava ve deniz bağlantılarını inşa etme yönünde yatırım yapmak, olası bir Filistin devletinin birgün kendi kendine yetebilmesini sağlayacaktır. Altyapısız bağımsızlık saçmalıktır.

http://www.paragkhanna.com/ideas_century_0322.jpg

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...