Perşembe, Temmuz 23, 2009

YDB - 24/7

Deniz Gokce

Bir sigara yasağı çıktı, dünyanın gürültüsü patladı. Vatandaş gerçekleri biliyor mu? Sigara ve her tür tütün kullanımı, hem bir sağlık hem bir çevre hem de özel ve kamusal finansman açısından parasal bir sorundur. İnsan vücudu, günde beş sigaraya kadar olan kullanımın etkilerini siler, bundan fazlası ise yaşamdan ve sağlıktan vazgeçmek demektir. Siz içmiyorsunuz diye sizi etkilemediğini de sanmayın. Sigara dumanı içmeyen için bile çok önemli bir çevre kirliliği kaynağıdır. Kaldı ki medyaya akseden resmi verilere göre sigaraya yılda 20 milyar dolar harcıyoruz, sigaradan kaynaklanan hastalıkların tedavisine de 7 milyar dolar. İthalata harcanan döviz de caba!

Dogru

Sigara yasagi yerindedir. Insanlar gittikce daha fazla ortak alanlarda yasamaya baslayacaklar, mobil hayat denen sey devreye girecek, beyaz yakali is gucu cafe'lerde, parklarda, is ve ev arasi yerlerde (Starbucks sirketinin sloganidir) zaman gecirmeye baslayacak. Bu ortak alanlarda, insanlar 'fiziki tahribe" yani igrenc sigara dumanina muhatap olmamalidir. Bu isin ozgurlukler ile alakasi yok. Turban kimseye fiziki zarar vermiyor. Bu meret (sigara) veriyor. Bu kadar basit.

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...