Cumartesi, Haziran 06, 2009

YDB - 6/6

Emre Akoz

'Irk' açısından bu toplumda 'Türk' azınlıktadır. Bir araştırma yüzde 12 gibi bir sonuç çıkarmıştı. O halde ırka dayalı bir millet anlayışı yanlıştır. [..] Bence bizim için o kadar önemli değil. Çünkü sadece çarşıda dolaşmak bile 'Tipik Türk' diye birisinin olmadığını gösteriyor.

Dogru

Bizim referans ettigimiz arastirma yuzde 30 diyor, fakat bu arastirmalardan hangisini takip edersek edelim, etnik Turklugun Turkiye'de cogunluk olmadigi acikca ortadadir. Turkler bu topraklara geldiler, karistilar, ve su anki koca sentezin bir parcasini olusturdular. Dil, ayni sekilde, etrafindan etkilendi, Farstan, Araptan bir suru kelimeler alindi, verildi.

"Orta Asya'daki atalarimiz" sozu bu sebeple yanlistir. Atalarimizdan bazilari, bir kismi demek daha dogrudur.

Bunlar bir yana, isteyen kendisini ne hissediyorsa oyleyim diyebilmekte serbest olmalidir. Kendini Turk hisseden Kurt "Turkum" diyebilmelidir, tam tersi de gecerli olabilmelidir.

Ek olarak isminde "Turk" gecen her kurum bu kelimeyi "Turkiye" olarak degistirmelidir. Turkiye Silahli Kuvvetleri, Turkiye Dil Tarih Kurumu gibi.

"Turkiye Turklerindir" gibi basliklar hakkinda ise gereken derhal yapilmalidir. Bu soylem bolucu bir soylemdir. Apacik sekilde teror tesvik edilmektedir.

Hidrojen

Japonya yenilenebilir hidrojen bazlı ekonomi kuruyor . AB/D bölgesinde de bu teknoloji büyümekte. Hidrojen yakıt-hücre (HFC) teknolojisi ar...