Salı, Ekim 25, 2005

Kan Grubuna Göre Diyet

Tansiyon, halsizlik'ten şikayetiniz varsa, okumaya devam edin.

Şimdiye kadar gördüğünüz diyet programlarında bir eksiklik hissetmiş olabilirsiniz. Seçtikleri "doğru besinler" nasıl "herkes" için geçerli olabilir? İnsanlar çok farklı yapıda, ırkta, anthropolojik mirasa sahiptirler, ve herkesin aynı şekilde "zayıflaması" ya da tıbbi problemini besinler yoluyla çözmesi pek mantıklı gelmez.

Bu eksikliğe cevap verecek bir diyet, Dr. D'Adamo'nun "Kan Grubunuza Göre Diyet" adlı kitabında veriliyor. Aslında bu programa diyet denemez, hayatta kalmak istiyorsanız yapmanız gerekenler diyelim. Çünkü doktora göre her kan grubu için faydalı ve zararlı besinler vardir. Ve zararlı besinler sizi ciddi sağlık problemlerine sokabilirler. Ayrica B grubu için iyi olan besin, sıfır grubu için çok kötü olabilir. D'Adamo kan gruplarına göre yararlı, nötr, zararlı beşin listesini şunmus. Mesela B kan grubu için domates, nar, midye, hamsı, karides, buğday ve kepek ekmek zararlıdır. Bir de kepek ekmegini herkese tavsiye ederler (o ünlü Montignac diyetinde mesela). B grubu süt ürünlerinin çok iyi tolere ederken, sıfır bunda pek başarılı değildir, vs.

Ayrica: Bonus olarak, kitapta yemek alışkanlıklarına ek olarak, kan gruplarının insanların mizacına etkisi hakkinda ek bilgiler de bulabilirsiniz. Etrafımdaki örneklere bakarak, kitaptaki mizac kategorilerin tuttuğunu söyleyebilirim. Mesela sıfır grubu savaşcı, B grubu göçebe, A çiftçidir.

Sıfır grubu, tarihteki ilk kan grubudur, Afrika'dan ilk çıkan o'dur. Bu yüzden bu grup, zorluklarla en iyi mücadele edenlerdir. Eski avcılıklarından kalan miraslari, onları spor'da iyi yapar.

B grubu, sıfır grubu Asya'ya gelince mutasyona uğraşmıştır. Bu yüzden genlerinde adaptasyon özellikleri taşır. Zorluklar karşısında en yaratıcı tepkiyi veren o'dur. Fiziksel gücü diğer grupların arasında en yüksek olandır.

A grubu, çiftçi, yanı yerleşik düzenin adamıdır. Paylaşımcı ve kalabalık insan grupları ile çalışmaya alışkındır. Yasaya saygılı, ılımlı ve takım çalışmasında en iyi kişilik onunkisidir.

Dr. D'Adamo'nun kitabı Türkçe'ye çevrilmiş durumda (Beyaz Yayınları). Şiddetle tavsiye ediyorum; Yararlı zannettiğiniz pek çok şeyin zararlı olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. Ve bu besinleri kesince, enerjinizin iyice arttığını görmeniz mümkün. Tansiyon, stres gibi sorunlariniz da tarih olacaktir.

Matlab

Teknik üniversitelerimizde çok fazla Matlab denen bir bilgisayar dil kullanımı var; öğrencileri bu (ticari) dile yönlendirmek yerine açık y...